Time table for 1st
Youth exchange – NEVER LOSE YOUR SOUL

Short term Youth exchange, Maribor,
Slovenia,   26.5 –4.6. 2018

Day

Time

Activity

Place

Responsible
person(s)

 

0

 

25.5.
Friday

 

 

8:30

 

Vaccination for
Slovene students and teachers

 

 

NIJZ, Prvomajska 1,
Maribor

 

Keuc/dr. Zoran
Simonović

Graz – 23:20

Arrival of Romanian
team

 

Arrival in Maribor
at 00:30 to hotel Tabor

Keuc and Slovene
hosts: Nives, Katja, Ema, Amalija Ana

 

 

1

 

26.5.
Saturday

 

Wien –  12.55

Arrival of Ugandan
team

Arrival in Maribor
at 16:00 to II. gimnazija Maribor

 

Keuc and Ugandan
hosts: Jakob and Amalija Ana

16:15

Welcome to II.
gimnazija Maribor  – opening 1st Youth exchange

Main lobby

Amalija A. Skok/Ema
Žagar/Keuc

17:00 – 18:30

Plenary session
(DOPPS, Romania, CEZAM, Uganda, DGM)

PD1

Bobičić/Fajmut/
Keuc

18:30

Students with host
families

Teachers to the hotel

 

20:00

Dinner for PP’s
leader of teams (Padrino)

Lorenčič/Vehovar/Fajmut/Bobičić/Keuc

2

27.5.
Sunday

 

 

Students
with host families/teachers with host partners

 

 

3

 

28.5.
Monday

7:00

Whole day excursion
(Maribor – Blejski vintgar – Vršič- Trenta)

Keuc (Pohorje
Tours)

15:00

Lunch at Metoja
Restaurant (Trenta)

16:00

Accommodation

17:00

Guiding tour – Info
centre of Triglav National Park -TNP dom Trenta

Marko Pretner
(director)

19:30

Dinner (DGM) 

Vehovar/Kos
Thaler/Krmelj/ Koletnik

21:00 – 23:00

Welcome/social
evening

Vihar/
Basle/Keuc/Banjanin/Šiško

 

4,5

 

29.5. – 30.5. (Tuesday and Wednesday)

9:00

Morning
meeting

Keuc/
Vehovar

9:15 –
12:15

Workshops

Basle/Bojanović/Banjanin/Šiško/Keuc/Vihar

12:30

Lunch (Dom
trentarskih vodnikov)

Metoja

13:30 –
15:30

Sport activities

Vehovar

15:30
– 18:30

Workshops

Basle/Bojanović/Banjanin/Šiško/Keuc/Vihar

19:30

Dinner
(CEZAM) – Tuesday

Lucijan
Vihar

Dinner
(DOPPS) – Wednesday

Tilen
Basle

21:00
– 23:00

Social
evening

 

 

6

31.5.
Thursday

9:00

Morning meeting

Keuc/ Vehovar

9:15 – 17:00

WALKING TOUR –
Trbiški dol (6 – 8 h)[1]

 

19:30

Dinner (Romania)

 

Ramona Darie

21:00 – 23:00

Social evening

 

 

7

 

1.6.

Friday

9:00

Morning meeting

Zdenka Keuc/Matjaž
Vehovar

9:15 – 12:15

Workshops

Basle/Bojanović/Banjanin/Šiško/Keuc/Vihar

12:30

Lunch (Dom
trentarskih vodnikov)

Metoja

14:00 – 15:30

Sport activities

Vehovar

15:30 – 18:30

Workshops

Basle/Bojanović/Banjanin/Šiško/Keuc/Vihar

19:30

Dinner (Uganda)

Nicholas Kashumba,
Asiimwe Namara

21:00- 23:00

social evening

 

 

8

 

2.6.
Saturday

9:00

Morning meeting

Keuc/Vehovar

9:15 – 12:15

Workshops

Basle/Bojanović/Banjanin/Šiško/Keuc/Vihar

 

Lunch (Dom
trentarskih vodnikov)

 Metoja

14:00

Sport activities

Vehovar

18:30

Workshops

Basle/Bojanović/Banjanin/Šiško/Keuc/Vihar

19:30

Dinner (DGM)

Vehovar/Tušek/Žagar/Skok/Keuc

23:00

social evening/farewell
party

 

9: 3.6. Sunday

9:30

Departure
from Trenta/see sight of Trenta valley

Keuc
(PohorjeTours)

12:30 –
21:00

See
sights: Škocijan bay – Sečovlje Saltworks – Piran – Ljubljana – MB

Teacher:
Hostel Pekarna

Basle

Keuc

10

 

4. 6.
Monday

7:30 –  11:00

Vaccination for
Slovene and Romanian students

Keuc

11:10 – 13:15

Lunch in School
Canteen

Keuc

13:30

Evaluation of the 1st
Youth exchange

Vihar

15:00

Press conference

Lorenčič/Vehovar/Fajmut/Bobičić/Keuc/Darie/Olenic/Kashumba/Asiimwe/Basle/Vihar
+ students

17.45

Departure of
Ugandan team

Persollia

11: 5.6.

Tuesday

9:30 

Departure of
Romanian team

Persollia

Workshops – leader of workshop

1.       Birds biodiversity – T. Basle

2.       Folk music –– Klemen Bojanović

3.       Fairy tales and stories – Gordana Banjanin

4.       Endemic species in the TNP – Tamara Šiško

5.       Demographic trends in TNP – Zdenka Keuc

6.       Sport activities  – Matjaž Vehovar

7.       Journalist team –  Lucijan Vihar

 Total number of participants: 29 +7=36


[1] Ddepends on the weather